• Koncert Wielkanocny

  Koncert Wielkanocny

  8 kwietnia wystąpiły chóry Movimento oraz Bobolanie Read More
 • Alleluja!

  Alleluja!

  Chrystus Zmartwychwstał! Read More
 • Przyjęli Sakrament Bierzmowania

  Przyjęli Sakrament Bierzmowania

  uczniowie klas II gimnazjum Read More
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Droga i pobyt to także czas na modlitwę... CZ. III

DZIEŃ TRZECI

„Deszcz tylko kropił”, a my udaliśmy się z gościnnego Ośrodka w dalszą drogę…

Pierwszy postój to TRZCIANA, miejsce urodzenia św. Jana z Dukli. Od początku drogi do Jego pustelni, gdzie spędził około 3 lata prowadził nas św. Jan Paweł II, który kanonizował Jan… Jego słowa zostały wyryte w kamieniu, a oto jedne z nich: „Krocząc po tej ziemi, nakładajcie na Jego drogi, wasze drogi życiowe”… Jakże twórcze zaproszenie. Kamienny kościółek, a pod nim źródełko, oraz zrekonstruowany, mały domek pustelniczy ze słowami „to właśnie Tuw pustelni, wśród ciszy i duchowej walki uchwycił go Bóg i tu pozostali do końca”.
Wreszcie Sanktuarium św. Jana w DUKLI…, Eucharystia z parafią, a że trwała oktawa Bożego Ciała uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej, aby po niej dotknąć kilku wiadomości o samym świętym, uklęknąć przy Jego grobie i za Jego wstawiennictwem prosić o łaski… To miejsce, gdzie Jan z Dukli leczy ciało i duszę…, będąc szczególnym patronem Onkologów, jak i chorych onkologicznie. Pozostawione intencje modlitewne i zadanie i umocnione cnoty – wiara, nadzieja i miłość, których tak bardzo trzeba we współczesnym świecie.
Dalej kolejne spotkanie z Maryją, tym razem tą płaczącą z La Sallete w DĘBOWCU… Spotkaliśmy kolejną charyzmatyczną siostrę ze zgromadzenia sióstr Saletynek… Zaprowadziła nas najpierw do przed cudowną figurę i pozostaliśmy sam na sam z Matką… Serce matki jest zawsze przy sercu dziecka, zawsze ostatnim argumentem matki są jej łzy, a więc osobiste spotkanie z Maryją… Następnie poznaliśmy historię „jednego objawienia”, bo tylko raz Maryja rozmawiała z dziećmi – Melanią i Maksyminem. Jakże można odkryć w tych dwóch postaciach współczesnych młodych ludzi. Dlaczego? Drogi internauto, zachęcamy do zerknięcia na stronę sanktuarium lub na you tube, tam znajdziesz odpowiedź. Udaliśmy się następnie przed miniaturę La Salette… to streszczenie Ewangelii… Droga rozpoczyna się przy źródełku… to zwykłe H2O…, dzieją się cuda wtedy, gdy ten znak wody spotka się z wiarą, i tylko wtedy…. Droga Objawień Maryi w kształcie litery S, jak droga sprzed pałacu Piłata na Golgotę, bo Maryja z La Salette to pojednawczyni grzeszników, ta która wyprasza łaski, ale i wzywa do nawrócenia… Nie modlicie się…, nie świętujecie niedzieli jako Dnia Pańskiego…, Złorzeczycie Bogu i ludziom przeklinając…, czyż nie są to zarzuty także do mnie, do Ciebie, po prostu do współczesnego człowieka?
Wydaje się, ze program ogarnęliśmy…, trzeba było wracać… Żal Połoniny Wetlińskiej z powodu tego, że „deszczyk nam tylko kropił”. Jechaliśmy już więc w stronę domu…, aż tu naraz stanęliśmy obok kościółka drewnianego, tuż przy drodze. To kościół katolicki św. Michała Archanioła w BINAROWEJ… I jak rozpoczęliśmy perełką zabudowy drewnianej klasy UNESCO, tak też tutaj o taki zabytek zahaczyliśmy. Przepiękne polichromie z ciekawą, barwną opowieścią pani Przewodnik super było słuchać. Śpiewająco namalowane słowem przesłanie poszczególnych elementów wystroju i malowideł zachęcały do dłuższej refleksji, ale czas biegł… Załapaliśmy więc kilka wiadomości o Maryi w głównym ołtarzu, patronie kościoła, który u swych stóp miażdży diabła, a całości ołtarza dźwigali na swych barkach Adam i Ewa… Następnie podziwialiśmy przepiękne 21 polichromii scen Męki Pańskiej, Matkę Bożą Piaskową w swym ołtarzu, kaplicę Aniołów Stróżów…, czy odnaleźliśmy swojego? I jeszcze zakrystia z drewnianym sejfem…, prze 500 laty już potrafiono zadbać o to co cenne… To już ostatni punkt programu… wracamy do siebie.

Droga i pobyt to także czas na modlitwę osobistą, jak i wspólnotową: Eucharystia, Różaniec, Liturgia Godzin, śpiew… Dobry humor dopisywał na każdym kroku… nie zapominaliśmy także o dokarmianiu naszego ciała, bo w zdrowym ciele zdrowy duch… Do zobaczenia na kolejnej pielgrzymiej drodze.

BARDZO DZIĘKUJĘ PANU MARKOWI KWAŚNEMU - ZA PRZYGOTOWANIE NASZEJ KOLEJNEJ PIELGRZYMKI...

Relacja - Dorota Gałuszka

Fotoreportaż - Wioletta KrupnikPosłuchaj homilię

Niedziela, 15 kwietnia
ks. Paweł Hubczak

Niedziela, 1 kwietnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 18 marca
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 11 marca
ks. Paweł Hubczak
Środa, 1 marca
bp Roman Pindel
Niedziela, 21 stycznia
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 14 stycznia
ks. Kamil Żółtaszek
Poniedziałek, 1 stycznia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 31 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Boże Narodzenie, 25 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Pasterka, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 17 grudnia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 10 grudnia
ks. Jerzy Ryłko