• Wielki Post

  Wielki Post

  Czas modlitwy oraz przebaczenia Więcej
 • Ministranci na nartach

  Ministranci na nartach

  Służba liturgiczna uczestniczyła w obozie narciarskim Więcej
 • Orędzie papieża Franciszka

  Orędzie papieża Franciszka

  na Wielki Post 2018 Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Idziemy, by głosić!

Uczestnicy 16. Pieszej Pielgrzymki Dekanatu Czechowickiego pod przewodnictwem ks. Rafała Brzuchańskiego wyruszyli w drogę, nie zważając na towarzyszące im na pierwszych kilometrach strugi deszczu.


- Cieszymy się, że możemy pielgrzymować i zanieść w sercach do Matki Bożej nasze intencje. Idziemy w tym roku pod hasłem: "Idźcie i głoście!", więc wychodzimy i głosimy, że warto być człowiekiem wiary i w tym świecie dawać świadectwo przynależności do Chrystusa, do Matki Bożej, do Kościoła i naszych wspólnot. Pielgrzymujemy i z całego serca prosimy o wsparcie modlitewne, abyśmy doszli i zanieśli intencje nasze i całego dekanatu, by złożyć je u stóp Matki na Jasnej Górze - mówi ks. kan. Rafał Brzuchański, przewodnik czechowickich pątników.
- Idziemy w grupie liczącej ponad 215 osób. Dokładną liczbę poznamy po pierwszym postoju, kiedy zakończymy zapisy. Towarzyszy nam dzisiaj także grupa pielgrzymów, którzy wybrali się tylko na jeden dzień i wiem, że będą osoby, które dołączą na trasie. Wszystkich chętnych w każdej chwili serdecznie zapraszamy i mile widzimy - dodaje ks. Brzuchański.
Koncelebrowanej Mszy Świętej na rozpoczęcie pielgrzymki, sprawowanej w kościele NMP Królowej Polski, przewodniczył ks. prał. Andrzej Raszka, a przy ołtarzu stanęli kapłani uczestniczący tegorocznej pielgrzymce: ks. Rafał Brzuchański, ks. dr Mirosław Szewieczek i ks. Jakub Tomica, a także ks. kan. Leszek Bogacz, proboszcz parafii w Podraju, z której liczna reprezentacja wyruszyła na pielgrzymkę. Przed wyjściem pielgrzymki wszyscy kapłani, w tym także proboszcz parafii NMP Królowej Polski ks. kan. Marian Frelich, otrzymali identyfikatory pielgrzyma.
- Droga, którą prowadzi was Bóg, to droga przez pustynię, bo wokół was będą ludzie, którzy może będą się śmiać, może będą dokuczać, a może nawet kpić. Na pustyni nie jest łatwo, ale jeżeli przejdziecie przez nią razem, jestem przekonany, że dojdziecie do ziemi obiecanej i na nowo odkryjecie Boga, doświadczycie Jego miłości - mówił do pielgrzymów ks. prał. Raszka.
- Proszę was, byście mieli otwarte oczy i serca, odczytywali Boże znaki, bo jeżeli tak przejdziecie tę drogę, to wasz wysiłek nie pójdzie na marne. Jeżeli tego nie będzie, to przejdziecie tę drogę, może zdobędziecie kolejny rekord udziału w pielgrzymce i nic więcej. A nie chodzi o to! Chodzi o to, by na nowo spotkać Boga i wrócić do domu jako nowy, lepszy człowiek. Chodzi o to, by potem życie było głoszeniem Chrystusa. A świadkiem może być dopiero ten, który spotkał i doświadczył Chrystusa. Żeby to się mogło dokonać, wiele w nas musi obumrzeć. Musimy otworzyć swoje serca i sumienia na Boga: to On nas stworzył, powołał - i to On nas wyrywa z niewoli różnych przyzwyczajeń. Warto wyciszyć komórki, ograniczyć kontakty, by sam na sam z Bogiem przemyśleć różne sprawy... - apelował kaznodzieja.
Udzielając pielgrzymom błogosławieństwa na drogę dziekan czechowicki prosił, by zanieśli na Jasną Górę również intencje i prośby całego dekanatu. - Cały dekanat będzie wam towarzyszyć modlitwą, byście dali się Bogu prowadzić. Bądźcie otwarci i słuchajcie Jego głosu! - życzył ks. Raszka.
- W pielgrzymce idzie się z innymi siostrami i braćmi, ale idzie się przede wszystkim dla siebie: żeby coś dobrego dokonało się w jego sercu. Ja sam chciałbym w swoim sercu odnowić charyzmat Focolare. Głoszenie Ewangelii jest związane z dawaniem świadectwa i byciem z ludźmi, patrzeniem na to, czego im potrzeba. O tym też będziemy rozważać w drodze - mówił ks. dr Szewieczek, który w drodze będzie głosił konferencje dla pielgrzymów.
W grupie pielgrzymów znaleźli się pątnicy w każdym wieku. Nie zabrakło całych rodzin z małymi dziećmi. Z całą gromadą swoich podopiecznych z rodzinnego domu dziecka pielgrzymowali Urszula i Jan Warzeczkowie. Urszula, jak zawsze z mikrofonem w ręku, wraz z Damianem Żelaznym prowadziła pielgrzymkowe śpiewy.
Do granic miasta odprowadzili pielgrzymów także przedstawiciele miejskich władz: burmistrz Marian Błachut i wiceburmistrz Paweł Mrowiec, a w drodze pielgrzymów błogosławił proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych ks. kan. Jerzy Ryłko.

Posłuchaj homilię

Niedziela, 21 stycznia
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 14 stycznia
ks. Kamil Żółtaszek
Poniedziałek, 1 stycznia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 31 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Boże Narodzenie, 25 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Pasterka, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 17 grudnia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 10 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 26 listopada
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 19 listopada
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 12 listopada
ks. Jerzy Ryłko