• Wielki Post

  Wielki Post

  Czas modlitwy oraz przebaczenia Więcej
 • Ministranci na nartach

  Ministranci na nartach

  Służba liturgiczna uczestniczyła w obozie narciarskim Więcej
 • Orędzie papieża Franciszka

  Orędzie papieża Franciszka

  na Wielki Post 2018 Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Pamiętamy, dlatego pielgrzymujemy cz.1

Czas pielgrzymowania PAMIĘTAMY, dlatego PIELGRZYMUJEMY…

Czas daru małych cudów… Cóż to za cuda?
To nasze pielgrzymowanie pierwszego dnia „między kroplami deszczu”… dosłownie Pan Bóg dla nas zamykał „zawory nieba” tam gdzie zdążaliśmy… najpierw o pranku przy kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach…, później na pierwszym postoju w Sulejowie, na miejscu naszego zamieszkiwania w Kaniach, a także już w Warszawie, kiedy zdążaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego… A takich momentów „między kroplami deszczu było wiele w czasie całej pielgrzymki.


Pierwszy przystanek naszego pielgrzymowania… SULEJÓW, a w nim ZESPÓŁ KLASZTORNY OPACTWA CYSTERSÓW… zabytek architektury romańskiej z XII wieku, wpisany na listę Pomników historii.
Nawiedzamy kościół dedykowany Najświętszej Marii Pannie i św. Tomaszowi Becketowi. To trójnawowa bazylika z transeptem, a bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym układzie od 1232 roku, czyli roku jego konsekracji. Front kościoła do dziś zdobi romański portal i rozeta, zaś przepiękne wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka.
To miejsce jest świadkiem polskiej historii… W wieku XV wieku w klasztorze czterokrotnie gościł Władysław Jagiełło, m.in. w 1410 roku. Legenda głosi, że zdążające pod Grunwald rycerstwo ostrzyło miecze na kolumnach portalu kościoła. Zaś w roku 1655 w sulejowskim opactwie w drodze z Warszawy na Śląsk przebywał tu król Jan Kazimierz, a przyklasztorna osada została spalona w czasie potopu szwedzkiego.
Następnie miedzy „Koplami deszczu” przeszliśmy do skrzydła wschodniego klasztoru, jedynej zachowanej części obiektu, w której obecnie znajduje się muzeum. W skrzydle tym zachował się późnoromański kapitularz i gotyckie krużganki. Sklepienie kapitularza opiera się na jednej kolumnie, umieszczonej w środku pomieszczenia i tu zgromadzono nieliczne zabytki, oraz plansze z historią tego miejsca. Zwłaszcza, że należy podkreślić ogromne zasługi cystersów dla rozwoju kultury i gospodarki tego terenu. Cystersi byli bowiem pionierami w każdej dziedzinie, zarówno w szerzeniu kultury duchowej jak i materialnej. Tam gdzie się osiedlali kwitło życie religijne, rozwijało się rolnictwo i rzemiosło.
Droga w naszym „pielgrzymkowym domu” – autobusie p. Mirka Żura wypełniona była modlitwą i pełnymi humoru zdarzeniami… obchodziliśmy z przymrużeniem oka różne uroczystości… Naszym zaś miejscem wypoczynku po trudach kolejnych dni był OŚRODEK REKOLEKCYJNY IM. ŚW. JANA PAWŁA II w KANIACH… prowadzony przez panie z Instytut Życia Konsekrowanego Chrystusa Króla i Maryi Matki i Królowej. Tu spotykaliśmy się na codziennej Eucharystii, raczono nas pysznymi posiłkami, były wieczorne rozmowy i wzajemna troska o siebie.
Piątkowe popołudnie, to kolejne miejsce na naszej mapie pielgrzymkowej - PAMIĘTAMY… Wyprawa do MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO i dwu godzinny czas zadumy i myśli… Jesteśmy Polakami, spadkobiercami tamtych czasów, a naszym obowiązkiem pamiętać i przekazać pamięć Młodym Polakom. Towarzyszyli nam niesamowici przewodnicy prowadząc kolejnymi ścieżkami ekspozycji… Każdy z nas ma własne odkrycia w swoim sercu:
Przy wejściu napis - „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” Jan Stanisław Jankowski – delegat Rządu na kraj...
„Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić”… wędrówka w ciszy i zadumie po kolejnych korytarzach, w ręce trafiają kartki z kalendarza…, pożółkłe karty historii tych strasznych 63 dni… Zasiadamy przed filmem 3D w przelocie nad zrujnowaną…, startą z ziemią Warszawą…, wchodzimy do repliki kanałów…, namiotu ekshumacyjnego…, słychać syreny…, wybuchy…, walące się kamienice… wreszcie stajemy nad symbolicznym cmentarzyskiem - trzy mogiły: rozstrzelani, zasypani, spaleni…
Warszawa tamtych dni zamordowana, zburzona i ograbiona – nikt nie pomagał… mówi się, że Sowieci 17 stycznia 1945 roku wyzwolili stolicę – czy można wyzwalać coś, czego nie było?
Trzeba nam wrócić, zwłaszcza razem z młodym pokoleniem do filmu Wajdy „Kanał”, do świadectw z rozmów z Krystyną Szaflarską, wspomnień belgijskiego sapera wcielonego do niemieckiego wojska - Mathiasa Schenka – „Druga strona Powstania”… To OLBRZYMIE ZADANIE dziś dla dorosłych, aby nie zapomniano.
I historia toczyła się dalej…, zafałszowano na wiele lat historię… Bohaterzy narodowi nie mają własnych grobów… Żołnierze niezłomni, bohaterowie terroryzmu sowieckiego zapomniani, niewygodni… ale „Polskę można zniszczyć, ale Polaków nie” – słowa płk Czesława Cywińskiego – Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który zginął w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, a Jego córka Anna prowadziła jedną z grup po Muzeum. Więc zadanie domowe… Przekażmy to Młodym, aby i Oni pamiętali...

Relacja - Dorota Gałuszka
Fotoreportaż - Wioletta Krupnik

Posłuchaj homilię

Niedziela, 21 stycznia
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 14 stycznia
ks. Kamil Żółtaszek
Poniedziałek, 1 stycznia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 31 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Boże Narodzenie, 25 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Pasterka, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 17 grudnia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 10 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 26 listopada
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 19 listopada
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 12 listopada
ks. Jerzy Ryłko