• Koncert Wielkanocny

  Koncert Wielkanocny

  8 kwietnia wystąpiły chóry Movimento oraz Bobolanie Read More
 • Alleluja!

  Alleluja!

  Chrystus Zmartwychwstał! Read More
 • Przyjęli Sakrament Bierzmowania

  Przyjęli Sakrament Bierzmowania

  uczniowie klas II gimnazjum Read More
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

WIELKI CZWARTEK - Msza Wieczerzy Pańskiej...

Ta Liturgia to dla nas chrześcijan NAJWAŻNIEJSZY CZAS W CIĄGU ROKU… ten czas powinniśmy całkowicie poświęcić Panu Bogu… Nie zostawiajmy czasu świętowania dopiero na niedzielę – ŚWIĘTOWANIE ROZPOCZĘLIŚMY JUŻ DZISIAJ… My już wiemy, że Chrystus Zmartwychwstał i w tej perspektywie przeżywajmy całe Triduum.

Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy znakiem krzyża… W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, ale nie było już błogosławieństwa i znaku zakończenia…, nie będzie też początku kolejnych liturgii w następne dni, ani ich zakończenia. Wszystko zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem po sobotniej Liturgii Wigilii Paschalnej.

W parafialnym Wieczerniku zasiedli wszyscy, którzy pragnęli w ten święty czas być z Jezusem. Jak śpiewamy w hymnie św. Tomasza z Akwinu: „W noc ostatnią przy wieczerzy, z tymi, których braćmi zwał, czyniąc wszystko jak należy, czego przepis prawny chciał, sam dwunastu się powierzył i za pokarm z rąk swych dał”. (zobacz: „Sław Języku Tajemnicę”) To Tajemnica Eucharystii i Kapłaństwa.

Dziś więc w ten szczególny dzień Komunię Świętą przyjęliśmy pod dwoma postaciami, a jako wspólnota parafialna po Mszy świętej połamaliśmy się chlebem, symbolem miłości i troski o siebie nawzajem.

I rozpoczęliśmy czas czuwania z Chrystusem w tzw. Ciemnicy… Z Chrystusem modlącym się w Ogrodzie Oliwnym, z Chrystusem zdradzonym przez Judasza, z Chrystusem pojmanym, sądzonym i skazanym na śmierć. On będzie CIEBIE OCZEKIWAŁ, aż do LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ piątkowego wieczoru…

I jeszcze dwa symbole dzisiejszego dnia… wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy - podczas pieśni „Chwała na wysokości Bogu” zabrzmiały wszystkie dzwony w Kościele, a następnie zamilkły aż do pieśni „Chwała” w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony. Wymownym znakiem jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób, a tabernakulum jest puste.

Fotoreportaż - Pani Wioletta Krupnik

Posłuchaj homilię

Niedziela, 15 kwietnia
ks. Paweł Hubczak

Niedziela, 1 kwietnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 18 marca
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 11 marca
ks. Paweł Hubczak
Środa, 1 marca
bp Roman Pindel
Niedziela, 21 stycznia
ks. Jerzy Ryłko
Niedziela, 14 stycznia
ks. Kamil Żółtaszek
Poniedziałek, 1 stycznia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 31 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Boże Narodzenie, 25 grudnia
ks. Jerzy Ryłko
Pasterka, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 24 grudnia
ks. Kamil Żółtaszek
Niedziela, 17 grudnia
ks. Paweł Hubczak
Niedziela, 10 grudnia
ks. Jerzy Ryłko