• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Na PIELGRZYMIM SZLAKU... - CZ. I

Dzień I – dzień CHRZTU… CZECHOWICE – DZIEDZICE - ŚWINICE WARECKIE - Sanktuarium urodzin i chrztu Św. Faustyny Kowalskiej Ze św. Faustyną – Helenką Kowalską dziękujemy za dar Chrztu Świętego… składamy na ołtarzu Pana historię swojego życia, wobec znaków, które dotykała Święta… To tu mała Helenka została ochrzczona przy białej chrzcielnicy stojącej przy ołtarzu jej poświęconym… To tu klękała u kratek konfesjonału, przystępując do sakramentu pokuty i on dziś jest świadkiem duchowego prowadzenia Faustyny… To tu przystąpiła do pierwszej Komunii Świętej i tu po raz pierwszy ujrzała Pana Jezusa… Zapisała później w swym Dzienniczku: „ujrzałam Pana Jezusa jaśniejącego pięknością niewymowną — i rzekł do mnie łaskawie: Wybranko moja, udzielę ci jeszcze większych łask, abyś była świadkiem przez całą wieczność nieskończonego miłosierdzia mojego.” (Dz 400)
W czasie Eucharystii dziękujemy za dar chrztu i stawiamy sobie pytanie o datę swojego chrztu, o charyzmat życia jaki otrzymaliśmy na chrzcie świętym i czy daje się nam go realizować? Wspominamy tych, którzy stworzyli dla nas środowisko chrztu i wzrostu wiary… Rodziców…, Chrzestnych…, Kapłana, który nas ochrzcił… i chcemy za siostrą Faustyną wyznać „ufam, że jestem w Bożych rękach”.
Nasza przewodniczka po śladach Faustyny s. Timotea prowadzi nas do domu w Głogowcu nr 11, gdzie urodziła się Helenka, pierwsze wspólne pamiątkowe zdjęcie i w drogę…
OSTRÓW LEDNICKI - najważniejszy gród państwa pierwszych Piastów…, aby tam dotrzeć czekamy na prom, gdyż jest to wyspa na jeziorze Lednica… stąpamy po początkach historii Polski…, jej chrztu… Najpierw kaplica z krzyżem z brązu, wzorowanym na Staurotece (relikwiarz do przechowywania cząstek Drzewa Krzyża Świętego), z boku dzwon milenijny 1950 - lecia Chrztu Polski, następnie pałac „postawiony w wyobraźni” na istniejących ruinach fundamentów, a wreszcie jedna z pierwszych miejsc nekropoli naszych przodków… oraz przez nielicznych zauważony kamień historii nowszej… „Stoicie na Polach Lednickich, jakby u źródeł chrzcielnych Polski. Pragniecie wziąć w swe ręce całą spuściznę chrześcijańskiej tradycji Ojców, aby nieść ją dalej w Trzecie Tysiąclecie! Św. Jan Paweł II w 1997 roku… więc chwila refleksji… to stąd nasz ród…
A wreszcie POLA LEDNICKIE z BRAMĄ RYBĄ… dla wielu „za wcześnie urodzonych” to po raz pierwszy Droga Trzeciego Tysiąclecia przebyta spod krzyża na Giewoncie pod Rybę… Dzwon Jezus Chrystus - czujemy się zawołani aby „ochrzcić się na nowo” – odnowić swój chrzest tak bardzo osobiście… Woda z jeziora Lednickiego ofiarnie zaczerpnięta przez ks. Pawła i Panią Tereskę + woda z Jordanu + muszla św. Jakuba- przywieziona w tym roku przez Panią Ewę Wronowicz z Camino, to znaki chrzcielne, które sprawiają, że nasze głowy stają się „jak przed laty” naznaczone Chrystusem…, a to wszystko pod Bramą Rybą – wyznajemy naszą wiarę - Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel… I jeszcze Kaplica Jana Pawła II z krótką modlitwą, dotknięcie wzrokiem pamiątek papieskich w Jego Muzeum, modlitwa przy grobie Ojca Jana Góry… a droga tego dnia zaprowadziła nas na nocleg do DOMU MACIERZYSTEGO SIÓSTR URSZULANEK DO PNIEW.
FOTOREPORTAŻ - Wioletta Krupnik