• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Ks. KAMIL ŻÓŁTASZEK - odpowiada na...

Księże Kamilu… Jesteś w parafii Dziedzickiej Maryi Wspomożycielki Wiernych… Daj nam się poznać w tych kilku pytaniach…

Kto jest dla Ciebie mędrcem? Kto miał wpływ na Ciebie, na Twoje życie? Od rodzinnego domu do teraz.

Oczywiście Rodzice i Dziadkowie, ale także ludzie, których poznałem dotychczas w swoim życiu, przede wszystkim w czasie studiów. Niektórzy z nich stali się moimi serdecznymi przyjaciółmi.

Czy powołanie kapłańskie ma w dzisiejszych czasach sens? Jaki ideał kapłana nosisz w sobie?

Dlaczego miałoby nie mieć? Ci, którzy idą i głoszą Dobrą Nowinę potrzebni są dziś tak samo, jak dwa tysiące lat temu. I potrzebni będą, póki ten świat będzie się kręcił. Kapłan ma być użytecznym sługą z permanentną świadomością własnej nieużyteczności. Tylko dzięki temu może odnajdywać siłę do tego co robi nie w sobie.

Bycie świadkiem czy nauczycielem, prorokiem czy ewangelizatorem? Z jakimi grupami parafialnymi podejmiesz pracę?

Każdy ksiądz powinien być każdym z wymienionych. W tutejszej parafii mam poprowadzić służbę liturgiczną, grupę młodzieżową oraz Oazę Rodzin.

Rozpocząłeś pobyt w naszej parafii od głoszenia kazań… Czym jest dla Ciebie posługa słowa?

Nawiązując do św. Pawła- „obowiązkiem szafarza… biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”

Gdybyś żył 2000 lat temu i był powołany do grona Dwunastu, to którym z nich chciałbyś być i dlaczego?

Profesora Zygmunta Kubiaka – wybitnego pisarza i znawcę antyku zapytano kiedyś, gdzie chciałby się znaleźć, gdyby mógł cofnąć się w czasy grecko-rzymskie. Odpowiedział, że gdyby okazał się godny (sic!), chciałby odwiedzić Jerozolimę i Jezioro Tyberiadzkie w czasach, kiedy nauczał tam Pan Jezus. Po chwili jednak dodał, że to dla niego swoista „sfera wyższa”, wobec której jest nieśmiały. Nieśmiałość ta jednak wynikała z wielkiej pokory profesora Kubiaka, który zresztą był człowiekiem głęboko wierzącym. Czytając to pytanie, mnie też ogarnia nieśmiałość. Na tym poprzestańmy.

Co jest dla Ciebie największym do tej pory darem, dziełem? Z czego najbardziej się cieszysz, z czego najbardziej jesteś dumny? Twoje pasje?

Cieszę się (chociaż każdego dnia też coraz bardziej się lękam) z niezasłużonego daru Kapłaństwa. Ze spraw bardziej doczesnych, cieszę się z możliwości podjęcia i ukończenia z wyróżnieniem studiów filologii klasycznej. Było to moje marzenie od czasów licealnych. Cieszę się ludźmi których poznałem w ciągu ostatnich lat, ponieważ bardzo poszerzyli mój horyzont intelektualny i duchowy.

Które z wymienionych pojęć jest Ci najbliższe: twórczość – działanie – cisza. I dlaczego?

Wszystkie trzy są ważne, każda powinna mieć swoje miejsce i czas w życiu.

I jeszcze chyba trzeba postawić jedno pytanie… Twoja kariera naukowa, bo przecież ze świata nauki przychodzisz do nas? Skąd wzięła się filologia klasyczna?

Przychodzę, ale też tego świata nie opuszczam. Filologia klasyczna wzięła się z wielkiej miłości do antyku – Grecji i Rzymu, która zrodziła się w szkole średniej. A ponieważ język jest nośnikiem tak kultury jak i historii, wybór filologii klasycznej od początku wydawał się oczywisty.

Cieszymy się z Twojej obecności wśród nas i życzymy, by pełniona wśród nas posługa zawsze przynosiła radość i zadowolenie.

WARSZAWA