• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

"RADUJ SIĘ ŚWIECIE" - koncert kolęd

Kolędy i pastorałki to jedne z tych utworów, które wzruszają nas najbardziej. Łączą się bowiem z tym szczególnym czasem w roku, który przenosi nas w czas dzieciństwa, kiedy urok i przekaz Świąt Narodzenia Pańskiego oddziaływały na nas z tak wielką siłą. Pieśni śpiewane w tym czasie niosą z sobą przekaz radości, jedności, współczucia i miłości. Wprowadzają nas także w czas nowej nadziei, która wiąże się z nadchodzącym kolejnym rokiem. Nawet ludzie niewierzący wzruszają się słysząc znane wszystkim melodie, a dla chrześcijan są one tym ważniejsze.

Oprócz przekazu religijnego i emocjonalnego kolędy, śpiewane i słuchane razem z bliskimi, niosą w sobie radość wspólnego przeżywania muzyki. Większość kolęd to utwory bardzo stare, liczą sobie 200 albo 300 lat. A mimo to nie są zabytkami, słuchanymi od czasu do czasu tylko w salach koncertowych. Są wciąż żywe, chętnie je śpiewamy, jak najnowsze przeboje. Moda na nie nigdy nie przeminie i co roku powstają nowe. Niektóre przypominają uroczyste hymny kościelne, inne - wzruszające kołysanki albo wesołe przyśpiewki. Czasem mają archaiczne melodie i słowa, z których część wyszła już z użycia we współczesnym języku. Tajemnica ich popularności to jeszcze jeden sekret Świąt Bożego Narodzenia.

Koncert „Raduj się świecie” powstał przy współpracy dwóch zespołów – Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento oraz chóru Bobolanie - które łączy osoba ich dyrygentki Ewy Stanclik. Na koncercie zostanły wykonane kolędy zarówno najstarsze jak i nowe, zaśpiewane przez chór, zespoły i solistów.

WYKONAWCY:
Soliści i chór CTM MOVIMENTO
Chór BOBOLANIE


Kierownictwo artystyczne i przygotowanie solistów: BARBARA BIELACZYC
Dyrygent chórów: EWA STANCLIK
Fortepian: NATALIA FIRLEJ

FOTOREPORTAŻ - Pani Wioletta Krupnik...