• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Otrzymali Ducha ŚwiętegoW czwartek 1 marca grupa młodzieży naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Sakramentu udzielił im bp Roman Pindel.
W sakramentu przystąpiło 89 uczennic i uczniów drugich oraz trzecich klas gimnazjum. Nad ich duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia czuwał ks. wikary Paweł Hubczak. Podczas uroczystej Mszy Świętej o udzielenie bierzmowania prosili rodzice młodzieży. W ich imieniu wiceburmistrz Paweł Mrowiec powitał biskupa Pindla i przypomniał, że ta uroczystość jest elementem przeżycia przez całą parafię odnowienia Misji Świętych, odbywających się waśnie w dziedzickiej wspólnocie.
– Jest to dla nas wszystkich okres szczególny: odnawiania naszej wiary i odczytywania obecnych znaków. Dzisiaj takim znakiem szczególnym dla nas, dla rodziców, są słowa Jezusa zapisane w Dziejach Apostolskich: "Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie Moimi świadkami". W tym miejscu zadajemy sobie pytanie, jakimi świadkami byliśmy wobec naszych dzieci, czy swoje zobowiązania wypowiedziane na chrzcie świętym wypełniliśmy sumiennie – mówił Paweł Mrowiec, prosząc o modlitwę w intencji młodzieży oraz o udzielenie jej sakramentu, a także zapewniając o dalszej rodzicielskiej trosce o rozwijanie wiary młodych.


W homilii skierowanej do bierzmowańców bp Pindel wskazywał na wymowę odczytanego właśnie fragmentu Ewangelii, przedstawiającego postać bogacza, obojętnego na cierpienia żebraka, żyjącego pod jego domem. Bogacz nie zastanowił się nigdy nad losem nędzarza i nie przyszło mu do głowy, żeby podzielić się z nim choćby cząstką majątku.
– Znakiem czasów dzisiaj jest życie bezrefleksyjne: bez pytania, po co żyję i czy nie mam jakiejś powinności wobec kogoś; bez pytania, czego Bóg oczekuje ode mnie i do czego mnie prowadzi, do czego mnie wzywa – mówił bp Pindel, zaznaczając, że życie opisywanego w Ewangelii bogacza zostało osądzone i został potępiony. Kiedy prosił o ostrzeżenie jego braci przed podobnym błędem, usłyszał odmowę, bo wszelkie wskazówki dotyczące tego, jak należy żyć, zostały im już dane w nauczaniu Mojżesza i proroków.
– Mamy dziś Ewangelię, która każe nam zastanowić się nad tym, czym kierujemy się w naszym życiu – podkreślał bp Roman Pindel, zaznaczając, że lekcje religii, przygotowanie do bierzmowania czy uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii pomagają w tej refleksji, która ma sprawić, że naszego życia nie przeżyjemy w sposób bezrefleksyjny. Ważnym wsparciem są też dary Ducha Świętego udzielone w sakramencie bierzmowania. – A Duch Święty przychodzi z zachętą, podpowiedzią, z ostrzeżeniem i z mocą – dodawał bp Pindel, życząc młodzieży, by żyli w sposób refleksyjny, by Duch Święty mógł objawić im swoją moc i wspierać ich życiowe wybory oraz decyzje.


Na zakończenie uroczystej liturgii bierzmowani podziękowali Księdzu Biskupowi za udzielenie sakramentu, a ks. proboszcz Jerzy Ryłko w imieniu parafian złożył podziękowania za dar wspólnej modlitwy i błogosławieństwo, które będzie umocnieniem w dalszym kroczeniu drogami wiary.