• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

WIELKI CZWARTEK - Msza Wieczerzy Pańskiej...

Ta Liturgia to dla nas chrześcijan NAJWAŻNIEJSZY CZAS W CIĄGU ROKU… ten czas powinniśmy całkowicie poświęcić Panu Bogu… Nie zostawiajmy czasu świętowania dopiero na niedzielę – ŚWIĘTOWANIE ROZPOCZĘLIŚMY JUŻ DZISIAJ… My już wiemy, że Chrystus Zmartwychwstał i w tej perspektywie przeżywajmy całe Triduum.

Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy znakiem krzyża… W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, ale nie było już błogosławieństwa i znaku zakończenia…, nie będzie też początku kolejnych liturgii w następne dni, ani ich zakończenia. Wszystko zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem po sobotniej Liturgii Wigilii Paschalnej.

W parafialnym Wieczerniku zasiedli wszyscy, którzy pragnęli w ten święty czas być z Jezusem. Jak śpiewamy w hymnie św. Tomasza z Akwinu: „W noc ostatnią przy wieczerzy, z tymi, których braćmi zwał, czyniąc wszystko jak należy, czego przepis prawny chciał, sam dwunastu się powierzył i za pokarm z rąk swych dał”. (zobacz: „Sław Języku Tajemnicę”) To Tajemnica Eucharystii i Kapłaństwa.

Dziś więc w ten szczególny dzień Komunię Świętą przyjęliśmy pod dwoma postaciami, a jako wspólnota parafialna po Mszy świętej połamaliśmy się chlebem, symbolem miłości i troski o siebie nawzajem.

I rozpoczęliśmy czas czuwania z Chrystusem w tzw. Ciemnicy… Z Chrystusem modlącym się w Ogrodzie Oliwnym, z Chrystusem zdradzonym przez Judasza, z Chrystusem pojmanym, sądzonym i skazanym na śmierć. On będzie CIEBIE OCZEKIWAŁ, aż do LITURGII MĘKI PAŃSKIEJ piątkowego wieczoru…

I jeszcze dwa symbole dzisiejszego dnia… wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy - podczas pieśni „Chwała na wysokości Bogu” zabrzmiały wszystkie dzwony w Kościele, a następnie zamilkły aż do pieśni „Chwała” w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony. Wymownym znakiem jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób, a tabernakulum jest puste.

Fotoreportaż - Pani Wioletta Krupnik