• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

WIELKI PIĄTEK - Liturgia Męki Pańskiej...

Wielki Piątek… Adoracja… Św. Jan Paweł mówił: „Modlić się znaczy dać trochę swojego czasu Chrystusowi” – czy dałem? Czy i Ty dałeś, dałaś? Jakie było to nasze trwanie przy Jezusie aż do wieczornej pory… do Liturgii Męki Pańskiej… czyli odkrywania tajemnicy śmierci Boga. Tajemnicy, której nigdy nie pojmiemy. Kościół ani w Wielki Piątek, ani w Wielką Sobotę nie odprawia Mszy Świętej, a więc Kościół przez te 2 dni nie sprawuje sakramentów.

I tak zaczęła się ta nasza wieczorna Liturgia… Kapłani weszli do kościoła…, była nadal cisza, może rozglądałeś się kto zaintonuje śpiew, ale nic takiego się nie wydarzyło… Celebrans w czerwonym ornacie doszedł do ołtarza i padł na twarz... To tak jakby był bezradny, a my za nim uklęknęliśmy i trwaliśmy w tej ciszy… Przed taką tajemnicą trzeba jedynie w milczeniu upaść na twarz i towarzyszyć Jezusowi…

To towarzyszenie Jezusowi przez adorację szczególnie odkryliśmy w poszczególnych momentach dzisiejszej celebracji:

- W Liturgii Słowa słuchaliśmy Męki Pańskiej w relacji Ewangelii św. Jan, który napisał swą Ewangelię bardzo późno, kilkadziesiąt lat po odejściu Jezusa do nieba. Próbuje w niej zinterpretować to co się wydarzyło tam na Golgocie. Centralne jest to, że Chrystus obejmuje swój tron – tronem Pana Jezusa jest krzyż i na nim oddał życie za drugiego, za mnie i za Ciebie, pokazując nam zasadę Miłości. I to jest Królestwo Jezusa… Czy tak myślisz o tej tajemnicy? Czy jesteś w stanie poświęcić dla drugiego wszystko właśnie dlatego, że kochasz?

- W Modlitwie Wiernych nasza prośba o miłość Jezusa zataczała kręgi, aż do momentu, objęcia nią całego świata. Zaczynała się od modlitwy za wszystkich wierzących, za tych, którzy w tym Kościele przewodzą, za tych, którzy wierzą w Chrystusa, ale nie są w Kościele naszym, za tych, którzy wierzą w Boga, ale niekoniecznie są chrześcijanami, za tych, którzy nie wierzą, za wszystkie nieszczęścia, trudności tak jakby cały świat Jemu powierzyliśmy wszystko, wszystko oddaliśmy.

- Odsłonięcie i Adoracja Krzyża… W adoracji nie chodziło o smutek, ale jak samo słowo niesie przesłanie o ZACHWYT, UWIELBIENIE, że On jest tak dobry, że nas kocha i przyniósł nam zbawienie. Z pewnością nigdy nie odwdzięczymy Mu się za jego wielkie cierpienie, ale chcemy Go kochać za to, co On dla nas uczynił. Nie wolno nam zapomnieć o zwycięstwie Jezusa w Wielki Piątek, bo przeżywamy Triduum wiedząc, że On Zmartwychwstał.

- Nakarmił nas sobą w Komunii Świętej…, zamieszkał w nas…, więc znowu trwaliśmy w uwielbieniu tej wielkiej Miłości, która ukryła się w białym chlebie.


I jeszcze Grób Pański z figurą Jezusa złożonego do grobu…, ale nad nim jest ON w Najświętszym Sakramencie. Jest grób i w grobie Najświętszy Sakrament – Żywy Chrystus, więc jesteśmy przekonani, że On żyje. Nie świętujemy Go umarłego, chociaż bardzo realnie umarł, nie negujemy tego, ale ta śmierć Go nie zabiła, nie zwyciężyła, On ją zwyciężył. Ta noc i jutrzejszy dzień przeplatać się będzie ADORACJĄ KRZYŻA i ADORACJĄ JEZUSA W GROBIE. Uwielbiajmy swego Zbawiciela za ten wielki dar.

Fotoreportaż - Jakub Mieszuk

/P.S.: Przepraszamy za brak hronologii zdjęć/