• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA!!!

Wielka liturgia za nami - LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ… To najpiękniejsza Liturgia, jaką ma Kościół. Przypomnijmy sobie ją jeszcze raz:

- LITURGIA ŚWIATŁA - a raczej wprowadzania ŚWIATŁA w ciemność… Poświęciliśmy OGIEŃ na nowo i od tego ognia zapaliliśmy PASCHAŁ i przez 3 stacje wprowadziliśmy go do naszej świątyni… W ciemności pojawił się jeden malutki Płomyczek, od tego płomyczka zapalały się wszystkie inne płomyczki, aż do prezbiterium. W te wszystkie nasze ciemności, beznadzieje, grzechy, katastrofy, nieszczęścia Chrystus chce wreszcie wprowadzić ŚWIATŁO. Jeden płomyk świecy wszystko zapalił – Chrystus chce dziś na nowo rozświetlić całą ciemność naszego życia. Cieszyliśmy się tym ŚWIATŁEM przy dźwiękach jednej z najpiękniejszych pieśni Kościoła „Exultetu” - starożytnego hymnu pochwalnego woskowej kolumny. Wielkie tajemnice Kościoła zawarły się w żmudnej pracy pszczoły i za to chwalimy Boga. W nasze ciemności wkroczyło Światło, które zbawia calutki świat.

- LITURGIA SŁOWA – czytania– najpierw ze Starego Testamentu…, później z Nowego, a wreszcie uroczyste Alleluja i Ewangelia… W Wigilię Paschalną opowiadaliśmy sobie co się stało w Noc Zmartwychwstania. Ażeby zrozumieć co się stało to zobaczyliśmy najpierw całą historię świata. Od początku jak to było, co się popsuło i Bóg potem naprawiał, i prowadził cały świat, aż do Zmartwychwstania. Przeżywszy to może warto w Niedzielę Wielkanocną czy to Rodzice, czy Dziadkowie usiąść razem z Dziećmi i wytłumaczyć im sprawę Pana Jezusa… Co Pan Jezus dla nas zrobił… Opowiedzcie, że Pan Jezus nas zbawił z naszych grzechów… To będzie najpiękniejsza katecheza, najlepszy sposób na przeżycie Niedzieli Zmartwychwstania.

- LITURGIA CHRZCIELNA – to ona wyraża istotę tej całej Liturgii - przypomnieliśmy sobie własny chrzest, próbowaliśmy go przeżyć na nowo… Pan Jezus chciał na nowo rozświetlić nasze życie – stąd odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych – ta Liturgia miała nas na nowo obudzić do nowego, duchowego życia. Każdy z nas ochrzczonych ma w sobie wodę chrzcielną, ale czy korzystamy z niej, a może ta woda w nas zmętniała, zarosła wodorostami grzechu, słabości, zamuliła się… W Wigilię Paschalną prosiliśmy Jezusa, zamieszaj w tym źródle, spraw żeby ono na nowo wybiło, żeby On tę wodę poruszył, żebyśmy na nowo zechcieli żyć… Wołaliśmy Panie ożyw mnie, spraw abym ożył, abym wytrysnął prawdziwym Bożym życiem. Czy wyszliśmy z tej Liturgii z nadzieją na nowe życie, czy się coś zmieni w nim?

- LITURGIA EUCHARYSTYCZNA – wielkie dopełnienie – przyjęcie PANA JEZUSA do naszego serca, do naszego życia. Czy zabraliśmy Go Zmartwychwstałego konkretnie do siebie? Już nie w słowach, nie w opowieściach, ale realnie do serca i powiedzieliśmy TO TERAZ JEZU NAPEŁNIJ MNIE TWYM ŻYCIEM.

- I wreszcie PROCESJA REZUREKCYJNA… Z JEZUSEM ZMARTWYCHWSTAŁYM szliśmy aby Go uwielbiać, żeby cieszyć się z tego, że On żyje… Pan Jezus wszystko już zrobił, można usiąść, odpocząć, świętować, uwielbiać go, kochać, żyć naprawdę. Noc już nas nie powstrzymuje przed pełnią życia… To jest najważniejsza informacja – jeżeli wpuścimy Zmartwychwstałego w nasze życie i pozwolimy aby On pokonał wszystkie nasze śmiertelności. Wprowadźmy Zmartwychwstałego w centrum naszego życia, w środek naszego serca, to wtedy cała pełnia życiodajności jest dla nas dostępna. Wpuśćmy więc Pana Jezusa na maxa w nasze serce, w nasze życie. Bo wtedy On uzdolni nas do wszelkiego dobra, miłości i życzliwości. Błogosławionego świętowania.

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, KOCHANYM PARAFIANOM - a szczególnie tym którzy pomogli nam PRZYGOTOWAĆ TAJEMNICE TRIDUUM PASCHALNEGO!!!

Fotoreportaż - Piotr Maga