• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Sanktuaria Pomorza Gdańskiego... CZ. I

W dniach od 7-10 czerwca odbyła się pielgrzymka po Sanktuariach Maryjnych Pomorza Gdańskiego...
Wyruszyliśmy o świcie z parkingu przy kościele MB Wspomożenia Wiernych. Bogaty i ambitny plan pielgrzymowania przygotował wspólnie z księdzem nasz pasjonat podróży pan Marek. Ks. Paweł, nasz duchowy przewodnik zadbał aby ten czas bogaty w modlitwę, dał nam poczucie wspólnoty, jedności a jednocześnie był czasem radości,odprężenia.
Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła nam codziennie a dobry humor dopisywał.
W pierwszym dniu pielgrzymowaliśmy do najstarszego na ziemiach polskich Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. Przed nami daleka droga, wspólna modlitwa, śpiew - prowadzi pani Wandzia. Ks.Paweł robi pierwsze rozpoznanie i ogłasza, że na pokładzie autokaru mamy solenizanta pana Roberta, który dzisiaj obchodzi swoje imieniny, życzymy Mu wszystkiego dobrego i liczymy na słodki poczęstunek. Solenizant był na to przygotowany. Drugie rozpoznanie ks.Pawła wyłania niewielką grupę osób, które na parafialne pielgrzymowanie wybrały się po raz pierwszy. One także przygotowały na tę okazję słodki poczęstunek dla całej wspólnoty. Rozpoznanie trzecie odkrywa nam pana Ryszarda, który nad Bałtykiem będzie pierwszy raz w życiu :) I w tym momencie zradza się pomysł "zaślubiny z morzem". Szybko powołujemy do istnienia grupę do zadań specjanych i zlecamy przygotowanie odpowiedniego programu.
Zatrzymujemy się w szczególnym miejscu, przy szosie, w lesie, koło miejscowości Górsk - stoi pomnik-biały, betonowy, przewrócony krzyż. Upamiętnia miejsce porwania ks.Jerzego Popiełuszkę. Chwila zadumy i modlitwy, litania do bł. ks. Jerzego Popiełuszki...
Przyjeżdżamy do Sanktuarium w Górce Klasztornej, znane z cudownego obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki z wodą o cudownych właściwościach. Oprawę liturgiczną do Mszy św. przygotowały panie z Apostolstwa Dobrej Śmierci, dla nich to miejsce jest szczególnie ważne. Po Mszy św.spotykamy się z ks.Adamem ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Przybliża nam tragiczną historię tego miejsca z okresu II wojny światowej, kiedy to stworzono w Górce obóz internowania duchownych,inteligencji i Żydów, zamordowanych juz 11 listopada 1939r.
Po raz kolejny dotykamy miejsca naznaczonego cierpieniem, męczeństwem, okrucieństwem oprawców, miejsca gdzie próbowano złamać ducha polskości. Naszą bazą jest Dom Rekolekcyjny w Straszynie do którego docieramy wieczorem, miejsce to będziemy serdecznie wspominać, ze względu na pyszne posiłki jakie serwowała nam kuchnia.
Po wieczornej modlitwie i kolacji czas wolny, można odpocząć, spotkać się w holu i przy herbatce przywołać piękne wspomnienia poprzednich pielgrzymek, można postraszyć bo jesteśmy w Straszynie, a tymczasem... w pokoju nr.17 grupa do zadań specjalnych obmyśla plan zaślubin z morzem...
CDN
Zdjęcia - Pani Wioletta...
Opis - Pani Kasia...