• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Sanktuaria Pomorza Gdańskiego... CZ. III

Sobotni pranek przywitał nas słońcem i radosnym śpiewem ptaków. Jutrznia, Msza św., śniadanie i plan na dziś: w święto Niepokalanego Serca Najświętrzej Maryi Panny jedziemy pokłonić się naszej Pani, naszej Królowej. Pierwsze kroki kierujemy do Swarzewa, najważniejszego miejsca kultu Maryjnego na Pomorzu, czasami nazywanego też kaszubską Częstochową. Tutejszy kościół kryje w sobie prawdziwy skarb dla licznej rzeszy wiernych Kaszubów - figurę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza. Sanktuarium Maryjne w Swarzewie przez wieki było ostoją polskości i katolicyzmu w trudnych czasach. Przywitał nas serdecznie i historię tego miejsca opowiedział proboszcz, ks.Stanisław.
Następnie udajemy się do Wejherowa, tam czeka pan Radek, przewodnik, nauczyciel języka kaszubskiego. Opowiada historię założyciela miasta i fundatora Kalwarii, Jakuba Wejhera, ktory za ocalenie życia obiecał wybudować na swych dobrach kościół na cześć Trójcy Świętej i św.Franciszka z Asyżu. Wstępujemy do tego kościoła, klękamy przed cudownym obrazem Madonny Wejherowskiej, patronki chorych na duszy i ciele. W podziemiach oglądamy pamiątki po fundatorach i krypty zakonników franciszkańkich. Odwiedzamy też kalwaryjskie kapliczki.
Autokarem jedziemy ok.10 km. od miasta w stronę Piaśnickich lasów, miejsca szczególnie ważnego na mapie Pomorza. Lasy te były w czasie II wojny światowej niemym świadkiem ludobójstwa pomorskiej inteligencji, więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthof, osób innych narodowości przywiezionych z głębi III Rzeszy.Już w pierwszych miesiącach okupacji, masowe egzekucje miały doprowadzić do wymazania wszelkich śladów polskości z życia Pomorza Gdańskiego. Modlitwą otoczyliśmy ofiary tych okrutnych zbrodni.
Po rozstaniu z naszym kaszubskim przewodnikiem, udajemy się na obiad, a po nim wyruszamy do Rumii do Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie radosnym śpiewem uwielbiliśmy naszą Patronkę.
Organizatorzy pielgrzymki odkrywają przed nami niespodziankę wieczoru. Jedziemy na piękną plażę w Orłowie znaną z malowniczych widoków na zatokę i pobliski słynny klif. Szum morza, spacer piaszczystą plażą lub po molo w słoneczne popołudnie sprawia, że chcemy tu zostać, aż do zachodu słońca... CDN
Zdjęcia - Pani Wioletta...
Opis - Pani Kasia...