• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Sanktuaria Pomorza Gdańskiego... CZ. IV

W niedzielny słoneczny poranek ze strasznym żalem opuszczamy Straszyn. Do grona solenizantów, pan Robert obchodzi dziś urodziny, dołącza pani Małgosia, której składamy najlepsze życzenia.
Kierujemy się do Pelplina, gdzie w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks.Paweł odprawia Mszę św. w naszej intencji, za co Mu dziękujemy. Po Mszy św. z panią przewodnik Marzeną, zwiedzamy przepiękną katedrę wybudowaną przez Cystersów, prawdziwą perełkę architektury.
Kolejnym celem naszej podróży jest zaplanowana wizyta w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, ale na przeszkodzie stanęły z fantazją zaparkowane samochody, blokujące nam wyjazd z kościelnego parkingu. Nasz Mistrz Kierownicy pan Mirek wykazał się wielkim kunsztem i anielskim spokojem manewrujac autokarem na ciasnym placu. Doświadczenie kierowcy sprawiło, że po chwili odjeżdzamy spod katedry. Udajemy się do Muzeum, które posiada cenne zabytki sztuki w tym najcenniejszą książkę świata Biblię Gutenberga - pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku, przy użyciu czcionki ruchomej.
Na koniec naszego pielgrzymowania po Pomorzu czeka na nas jeszcze jedna niespodzianka. W czasie drogi powrotnej autokar niespodziewanie zatrzymuje się przed wrotami pięknego krzyżackiego zamku Golubskiego. Podjęci najpierw obiadem, przechadzmy się po komnatach letniej rezydencji królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy a przewodnik opowiada nam legendę o pięknej pani - duchu królewny, który pojawia się na zamku. Wsłuchani zauważamy, że w tajemnym korytarzu pojawia się owa piękna pani w białym welonie i radośnie się do nas usmiecha... to Wiola, nasza fotoreporterka pielgrzymki wcieliła się w rolę ducha, my jednak zdecydowanie wolimy Ją żywą wśród nas.
Czas nam nieubłagalnie mija więc przed wyjazdem do Dziedzic chcemy od serca podziękować Wszystkim Pielgrzymom za ten piękny czas wspólnego pielgrzymowania. Panu Markowi dziękujemy za przygotowanie tak bogatego planu pielgrzymki i ogromne zaangażowanie, dziekujemy Mu za Jego pasję którą chce się z nami dzielić. Gorące podziękowania składamy także naszemu Mistrzowi Kierownicy panu Mirkowi. Dziękujemy ks. Proboszczowi Jerzemu za słodkości w które nas zaopatrzył na drogę wspólnego pielgrzymowania...

Zdjęcia - Pani Wioletta...
Opis - Pani Kasia...