• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Św. Andrzej Bobola naszym PATRONEM

Wspólnota Św. O. Pio z parafii Ojców Jezuitów
Co wiecie o tym ważnym wydarzeniu w historii naszego miasta?

Tak to wydarzenie opisują kroniki parafii MB Królowej Polski na Lesisku:

W okresie budowy kościoła miało miejsce bardzo ważne historyczne wydarzenie: 11 czerwca 1938 r. na terenie parafii odbyło się uroczyste powitanie relikwii św. Andrzeja Boboli – po kanonizacji w Rzymie przewożonych do Warszawy. Pociąg z relikwiami najpierw zatrzymał się na granicy państwa, w Zebrzydowicach, gdzie na dworcu witali świętego rodaka pielgrzymi z całej okolicy.
Później uroczystości powitania na polskiej ziemi odbyły się w Dziedzicachh. Po przyjeździe specjalnego pociągu-kaplicy na dworzec w Dziedzicach – o godzinie 9.15 – przeniesiono trumnę z relikwiami na dzisiejszy plac przed urzędem Gminnym w Czechowicach, na Lesisku. W uroczystości brali udział przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu, oświaty i wszystkich stanów. Hołd świętemu oddawało także wojsko z gen. Hallerem na czele. Honory przed relikwiami oddała kompania honorowa 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna wraz z orkiestrą. Żołnierze ubrani byli w galowe mundury, peleryny i duże kapelusze z pióropuszami. Na murach budującego się kościoła NMP Królowej Korony Polskiej, ze wspaniale udekorowanym i iluminowanym ołtarzem, umieszczono sarkofag z relikwiami i odprawiono Mszę Św. pontyfikalną, podczas której homilię wygłosił ordynariusz diecezji katowickiej biskup Stanisław Adamski.
Uroczystość była wielką manifestacją patriotyczno-religijną, a jej głównym organizatorem był ks. Jan Barabasz - dziekan i proboszcz parafii św. Katarzyny w Czechowicach. Do tego wydarzenia nawiązuje znajdujący się w prezbiterium potężny obraz Matki Bożej Królowej Polski, której oddają cześć tłumy świętych, a na ich czele klęczy apostoł Polesia – św. Andrzeja Bobola.
Dziękujemy Wspónocie Św. O. Pio za przybliżenie tych wydarzeń...