• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Cudowny płaszcz Matki z Guadelupe

Tłumy wiernych spotkały się w naszej świątyni z Naty de Anda z Meksyku, by poznać jej świadectwo o Matce Bożej z Guadelupe i modlić się pod płaszczem Maryi.Najpierw sprawowana była Eucharystia, a potem rozpoczęła się pierwsza modlitwa różańcowa, połączona z nałożeniem płaszcza poświęconego w bazylice MB z Guadelupe. Wzięła w niej udział Naty de Anda z Meksyku, założycielka Apostolatu Różańca Świętego i Płaszcza Matki Bożej z Guadelupe, matka jedenaściorga dzieci. Impulsem dla powstania tego dzieła modlitewnego było jej prywatne objawienie Matki Bożej, podczas którego Maryja swoim płaszczem, na którym była widoczna mapa wszystkich państw świata przykryła mapę Meksyku, a towarzyszyła temu modlitwa o pokój, a także za rodziny, kapłanów, chorych, więźniów, emigrantów i ludzi odchodzących od Boga. Apostolat zatwierdził w 2011 r. kard. Juan Sandoval Iniquez z Guadalajary, a w 2013 r. otrzymał on aprobatę papieża Franciszka.
- Cieszymy się, że możemy być jedną z kilku parafii w Polsce, które nawiedza. Najświętsza Maryja Panna Wspomożenia Wiernych, patronka naszej parafii, sprawiła, aby i tu rozwijał się ten Apostolat, by całe rodziny i poszczególne osoby mogły się schronić pod płaszczem Maryi - mówił ks. kan. Jerzy Ryłko.
Wraz z założycielką Apostolatu przybyła Dorota Popowska, zaangażowana w rozwój tego dzieła w Polsce.
- Moje serce jest dziś bardzo poruszone, ponieważ widzę cały kościół pełny ludzi. To mogła sprawić tylko MB z Guadelupe ­- mówiła do zgromadzonych Naty de Anda, a wskazując na ustawiony przed ołtarzem okazały obraz Matki Bożej dodawała: - Matka Boża z Guadelupe powierzyła nam misję, która ma się rozwijać na całym świecie. Jest z nami wizerunek Maryi, który ma naturalne wymiary. Matka Boża powiedziała mi, że objawiła się na wzgórzu właśnie taka: w naturalnej postaci. To także jedyny przypadek objawienia, przy którym Matka Boża zostawiła swoje odbicie. W Lourdes i Fatimie osoby widzące Ją opisywały. Tutaj nikt nie opisywał Maryi, a Bóg dał nam obraz, który Ją przedstawia. Powstał na roślinnym materiale, który może przetrwać najwyżej 50 lat. Maryja objawiła się jako Matka Boża z Guadelupe w 1531 r., a jednak dotąd zachował się w nienaruszonym stanie.
Naszą misją jest przynosić ten wizerunek w naturalnych wymiarach, płaszcz Maryi, różaniec - idąc na cały świat. Matka Boża chce, abyśmy naszą dłoń włożyli w Jej dłoń, aby Ona zaniosła wszystkie nasze intencje Jezusowi.
Jak tłumaczyła Naty de Anda, Maryja z wielką delikatnością prosiła Jezusa w Kanie Galilejskiej i nie czyniła nacisków, a sługom zalecała: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".

Jak ziarnko gorczycy
- Matka Boża z Guadelupe nosi w sobie Jezusa i nie można Jej zrozumieć bez tego macierzyństwa. I Maryja prowadzi nas do Syna. Prosi, byśmy oddali Jej wszystkie trudne sprawy, które nosimy w sercu. Ziarnko gorczycy jest tak małe, jak ziarnko soli. Nasza wiara nie jest nawet tej wielkości. Proszę, abyście zrobili ten wysiłek i poprosili Świętą Dziewicę z Guadelupe, aby dała wam wiarę jak ziarnko gorczycy. Jeśli będziecie mieć tę wiarę, możecie góry przenosić. Możecie sprawić, że umarły ożyje - tak jak czynił to Chrystus - mówiła Naty de Anda, wspominając też początki Apostolatu - Kiedy Maryja poprosiła mnie, abym pojechała na cały świat z tym przesłaniem, wielu ludzi szydziło i śmiało się ze mnie. Brakowało im tej wiary, którą Maryja dała mi w tym czasie.
Podkreślała, że droga do zbawienia nie jest łatwa i trzeba się o niebo starać w każdej minucie, w każdej sekundzie, tak, by w każdej chwili być gotowym na spotkanie z Panem. - Wielkim darem od Boga dla nas są kapłani, ponieważ oni mają moc odpuszczania naszych grzechów. To jest nasz paszport, który nas przygotowuje na przejście do nieba - dodawała, przestrzegając przed lekceważeniem pokus diabła, który chce, byśmy odwrócili się od Boga.
Wspominała też ostatnią pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Meksyku i smutną uwagę jednego z księży w bazylice w Gadelupe, że mimo wielu lat tego pontyfikatu i papieskich pielgrzymek katolicy niewiele się zmienili, poprzestając na pamiątkowych zdjęciach z papieżem. - Potrzebujemy zmiany wewnętrznej i o nią będziemy dziś dla was prosić. Kiedy będziecie okryci płaszczem Maryi, rozmawiajcie z Nią jak z mamą o tym wszystkim, czego najbardziej potrzebujecie - zachęcała.
Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy różańcowej w kościele rozpoczęła się szczególna wędrówka płaszcza. Na jednej stronie pokryty złotymi gwiazdami, z wewnętrznej strony jest niezwykłą, haftowaną mapą świata, na której zaznaczone jest miejsce objawienia MB z Guadelupe. Betlejem, gdzie narodził się Pan Jezus, oznaczone jest znakiem Hostii, Watykan - dwoma skrzyżowanymi kluczami. Zaznaczone jest też miasto Jalisco, gdzie rozpoczęło się dzieło Apostolatu, i kraj oraz miasto, do którego przekazany został płaszcz poświęcony w Guadelupe. Płaszcz dotarł do wszystkich obecnych w świątyni, okrywając modlących się wiernych. Wiele osób z widocznym wzruszeniem powierzało Matce Bożej swoje sprawy.
Jak mówiła Naty de Anda już zakończeniu nabożeństwa, od 2011 roku do dzisiaj do różnych miast i krajów trafiło już ponad czterysta takich płaszczy i wizerunków Matki Bożej z Guadelupe. Towarzyszą one modlitwom w kościoła, ale również w domach, szpitalach, więzieniach. Kilka jest już w Polsce, a pierwszy otrzymał ks. Jerzy Ryłko, jeszcze jako proboszcz w Kętach-Podlesiu. - To nasze pierwsze takie nabożeństwo, ale nie ostatnie - zapowiadał ks. Jerzy Ryłko. - Obraz i płaszcz Matki Bożej zostaje u nas i chcemy się modlić co miesiąc, w trzecią sobotę. Następna modlitwa odbędzie się 18 sierpnia. O 17.00 rozpocznie się Różaniec Święty z nałożeniem płaszcza, a o 17.30 będzie sprawowana Msza Święta.

Dzieło rośnie
Jak mówiła Naty de Anda już zakończeniu nabożeństwa, od 2011 roku do dzisiaj do różnych miast i krajów trafiło już ponad czterysta takich płaszczy i wizerunków Matki Bożej z Guadelupe. Towarzyszą one modlitwom w kościoła, ale również w domach, szpitalach, więzieniach. Kilka jest już w Polsce. Jako pierwszy otrzymał go w 2014 r. ks. kan. Jerzy Ryłko, wówczas proboszcz w Kętach-Podlesiu.
- Jestem obecnie w parafii św. Jadwigi w Warszawie-Milanówku, a pochodzę z parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Kętach-Podlesiu - mówi Dorota Popowska, która za aprobatą kard. Kazimierza Nycza rozwija Apostolat w Milanówku. - Modliłam się kiedyś Nowenną do MB Szkaplerznej o ochronę mojej rodziny, moich dzieci. W ostatnim dniu modlitwy otrzymałam znajomej z Niemiec mejla z zaproszeniem do tego apostolatu z Meksyku, który podejmuje się modlitwy w intencji rodziny, kraju, ludzi chorych, kapłanów i Kościoła. Pomyślałam, że to może być odpowiedź na moją modlitwę. Miałam w ciągu trzech dni dać odpowiedź, czy zaangażuję się w to dzieło. W tym krótkim czasie otrzymałam prawie dwadzieścia próśb o modlitwę za ciężko chorych, a nimi szczególnie opiekuje się przecież Matka Boża z Guadelupe. Sama przed laty, kiedy byłam w ciąży, prosiłam Ją o pomoc w bardzo trudnej sytuacji życiowej i zostałam wysłuchana. Zrozumiałam, że powinnam podjąć tę misję. Odwiedzam kolejne parafie, w których rozpoczyna się modlitwa za wstawiennictwem MB z Guadelupe, ale opowiadałam też o Niej moim uczniom w liceum. I choć dziś trudno o uwagę młodych, słuchali z ogromnym zaciekawieniem, a wielu przychodziło poprosić o obrazek, o modlitwę, bo mieli chorego w rodzinie, za którego chcieli się modlić. Otwierali się na Maryję, na Jezusa, na wiarę...