• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Najpierw OLESNO i zabytek klasy zerowej... CZ. I

Najpierw OLESNO i zabytek klasy zerowej.
Najwybitniejszy z drewnianych kościołów Śląska Opolskiego (Kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny) i jedyny tego rodzaju w Polsce. Nazywany jest „oleską różą zaklętą w drewno”.
Jego niezwykłość polega na unikatowym kształcie architektonicznym. Świątynię wzniesiono 500 lat temu wśród lasów w miejscu, gdzie według legendy św. Anna ocaliła dziewczynę przed zbójcami, a rodzice w podziękowaniu za cud wybudowali najpierw kościółek wielkości obecnego prezbiterium z pniem cudownej sosny podtrzymującym od tyłu ołtarz główny. Sława miejsca przyciągała licznych pielgrzymów, dlatego w 1518 r. wybudowano większy drewniany kościół, a następnie przybudowano do niego w latach 1669 – 1670 pięć kaplic o baro-kowym wystroju.
Część centralna dobudowanej kaplicy zbudowana na rzucie gwiaździstym utworzonym z sześcioboku. Z centralnego członu wyrasta pięć kaplic zamkniętych dwubocznie, a jedenastometrowa przewiązka łączącą obie części kościoła stanowi jakby łodygę łączącą stary kościół z pięciopłatkowym kwiatem róży. Najpiękniej widać to z góry, ale dron, ani helikopter nie był w naszym zasięgu, więc warto i nam zajrzeć do Internetu, gdzie zobaczymy „Olesną Różę” z lotu ptaka…

Fotoreportaż - Katarzyna Penkala