• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Kościół "NA PÓLKU” koło BRALINA... CZ. III

W drodze powrotnej z Kalisza zajechaliśmy do kościoła pielgrzymkowego i odpustowego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który od niepamiętnych czasów nazywano „Pólkiem” lub „KOŚCIOŁEM NA PÓLKU” koło BRALINA. Tym razem drzwi zastaliśmy zamknięte… Ale ufni w to, że otworzą się odprawiliśmy na szybko przygotowaną (czegóż pielgrzymi nie potrafią?) Fatimę z procesją fatimską, śpiewając Litanię Loretańską. Była z nami i Matka Boża Fatimska w obrazku i różaniec z Fatimy. Piękno krajobrazu w popołudniowym słoneczku dała chwilę rozmów, zachwycenia się Polską i refleksji.
I weszliśmy do kościoła z początku XVIII wieku - zbudowany został na planie krzyża greckiego. Wielkość wnętrza tego drewnianego kościoła prezentuje się imponująco, gdyż „Pólko” może pomieścić 2 tys. ludzi. Jego wnętrze jest jednoprzestrzenne, z częścią centralną wyższą. Ściany wewnętrzne świątyni pokrywa temperowa polichromia architektoniczna wzorowana na miedziorytach z mszału weneckiego. Uzupełnienie polichromii stanowi malowidło plafonowe usytuowane nad ołtarzem głównym przedstawiające Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.
Na skrzyżowaniu naw ustawiony jest centralnie ołtarz główny, drewniany, polichromowany, dwustronny. W nim usytuowany jest obraz Maryi Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem - Matki Bożej Pólkowskiej z Dzieciątkiem. Obraz nawiązuje do przekazu biblijnego o Niewieście obleczonej w słońce, księżyc pod Jej stopami, a zamiast wieńca z gwiazd dwunastu okala Ją wieniec dwunastu głów aniołów. Maryja depcze smoka. Jako Matka trzyma na lewej ręce Dzieciątko, które, patrząc przed siebie, błogosławi. Jako Królowa, z koroną na głowie, delikatnie palcami prawej ręki ujmuje berło królewskie. Aktu Koronacji obrazu Pani Pólkowskiej koronami pobłogosławionymi przez papieża Franciszka dokonano dnia 7 września 2013 roku.
Wewnątrz świątyni zastaliśmy również wystawę z okazji 100 - lecia odzyskania Niepodległości Polski złożoną z pamiątek tego okresu i plansz przedstawiających historię… Można było usiąść przy szkolnej ławce z kałamarzem na atrament, zobaczyć legitymację przynależności do Róż Żywego Różańca, świadectwo szkolne, liczydło, zeszyty zapisane ręką uczniów i wiele innych pamiątek… Wśród plansz zwróciliśmy uwagę na planszę z historii powstania Legionów w 1914 roku – u początku Orzeł Legionistów nie miał korony… Dopiero dwa lata później prawie wszystkie orzełki wojskowe żołnierzy walczących w Legionach uzyskały korony i z takim znakiem odzyskała Polska Niepodległość w 1918 roku.
Wesoły autokar, pełen radosnego bycia we wspólnocie rozmów i modlitwy po 16 godzinach pielgrzymowania powróciła do Dziedzickiej Pani, aby dzisiaj świętować Dzień Pański.
Bardzo dziekuję Panu Markowi Kwaśnemu za przygotowanie dla nas kolejnej Pielgrzymki...

Kolejne nasze pielgrzymowanie w czerwcu 2019 roku skieruje nas na SANDOMIERSZCZYZNĘ i ROZTOCZE... Już zapraszamy!!!

Fotoreportaż - Katarzyna Penkala