• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Trwają przygotowania do czuwania na 100-lecie...

Od poniedziałku młodzież Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego wycinała alementy Polskiej Kokardy Narodowej... A w dzisiejszy wieczór Panie - Aleksandra, Mariola, Marysia, Tereska, Magdalena, Elżbieta, Katarzyna, Wioletta kleiły te elementy w całość...

To wszystko na ADORACJĘ PANA JEZUSA i ŚPIEWANIE PATRIOTYCZNYCH PIEŚNI - w niedzielę 11 listopada na godz. 20.00 w naszym parafialnej świątyni...

ZAPRASZAMY!!! - a wszystkim przygotowującym to wspólne świętowanie - skladamy serdeczne podziękowanie!!!

Jeszcze słów kilka o Kokardzie Narodowej:

Biało-czerwona kokarda narodowa sankcjeę ustawową otrzymała dopiero w Powstaniu Listopadowym. Sejm 7 lutego 1831 r. wprowadził kokardę dwubarwną, odwołując się do przyjętego powstańczego herbu Królestwa Polskiego, przedstawiającego w ukoronowanej tarczy dwudzielnej w słup, tj. podzielonej pionowo, w czerwonych polach białego Orła i białą Pogoń Litewską. Herb ten odzwierciedlał dwoma godłami obie części dawnej Rzeczypospolitej. Był to pierwszy przepis ustalający nasze biało-czerwone barwy narodowe, towarzyszące nam nieodmiennie do dziś.
Biało-czerwone kokardy noszono w kolejnych powstaniach narodowych. W 1919 r. stały się oficjalnym znakiem powstańczego wojska w Wielkopolsce, a w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. znaczyły żołnierzy ochotników oraz wspomagających wojsko duszpasterzy, tzw. kapelanów lotnych.
W 2008 r. przywrócenia kokardy narodowej (które zostało zainicjowane już w 2006 r. w Poznaniu), podjął się śp. Lech Kaczyński Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Od tej pory biało-czerwone kokardy zdobią uczestników świąt narodowych – 11 Listopada i 3 Maja.
Zgodnie z zasadami podkreślającymi nadrzędność godła herbowego, a nie pola tarczy, na którym godło występuje, kokardę polską upina się bielą w środku. Tylko jeżeli kokarda ma być tłem dla przypinanego na nią dodatkowo Orła, biel jest na zewnątrz, a czerwień wypełnia środek.
Kokarda narodowa to nie kotylion! Biało-czerwone kokardy to znak narodowej tożsamości, stąd zawsze nosimy je na sercu.