• Boże Narodzenie

  Boże Narodzenie

  kolędowanie z Kapelą... Więcej
 • Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny

  Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny

  w wykonaniu Scholi naszej parafii Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ks. Kamil - żołnierzem Wojska Polskiego...

Na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy – oficerskiego – Korpusu Osobowego Duszpasterstwa - wśród 37 słuchaczy przysięgę złożył również ks. Kamil Żółtaszek

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam:
służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
bronić jej niepodległości i granic.
Stać na straży Konstytucji,
strzec honoru żołnierza polskiego,
sztandaru wojskowego bronić.
Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,
krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg."


Podczas uroczystości biskup polowy WP, bp gen. bryg. dr Józef Guzdek wygłosił przemówienie do duszpasterzy:

Wasza droga do służby Ojczyźnie przez kapłańską posługę wobec żołnierzy rozpoczyna się wraz ze złożeniem przysięgi wojskowej. Przysięgę złożyliście w roku szczególnym dla Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w którym obchodzimy 100-lecie jego utworzenia. Sto lat temu stała się rzecz niezwykła. Marszałek Józef Piłsudski i najwyżsi dowódcy wojskowi uznali, że owszem ważna jest siła miecza, ale także ważne są wartości duchowe i uznali, że należy powołać do służby księży w korpusie kapelanów wojskowych.

Od tego momentu, zachowując nadal swą kapłańską tożsamość, stali się oni dla żołnierzy towarzyszami broni.
Serdecznie Wam dziękuję, że jako księżą służący wiernym odkryliście w sobie powołanie w powołaniu. Teraz przystępując do uroczystej przysięgi wojskowej będziecie swoją posługą służyć naszej Ojczyźnie i dbać spokój ducha żołnierzy – powiedział bp gen. bryg. dr Józef Guzdek.

Jeden z młodych kapelanów Wojska Polskiego powiedział:
– Dzisiaj to My, składając przysięgę wojskową, staliśmy się spadkobiercami bogatych i chlubnych tradycji patriotyczno-bojowych Naszego Narodu. Jesteśmy dumni, że możemy być żołnierzami w pełni oddanymi świętej dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Te trzy ważne słowa pokazują nam program naszej służby (…) – powiedział.

Kapelani wojskowi, od 1 lipca br., brali udział w intensywnym szkoleniu podstawowym. W tym czasie uczyli się zasad działania na polu walki oraz brali udział w szeregu zajęć teoretycznych i praktycznych zakończonych egzaminem. Za kilka dni rozpoczną kolejny etap służby – okres nauki i szkolenia specjalistycznego.
/korzystałem z materiałów umieszczonych na stronie internetowej Akademi Wojsk Lądowych we Wrocławiu/

Towarzyszymy ks. Kamilowi pamiętając w naszej wspólnotowej modlitwie... Ks. Proboszcz Jerzy, Pani Ania, Siostra Damaris i Pan Damian stali sie również świadkami przysięgi ks. Kamila...