• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

KOSZYCE - 400 lecie śmierci... CZ. IIWczesnym rankiem, po śniadaniu pojechaliśmy do Spiskiej Kapituły, zwanej również „Słowackim Watykanem”. Zwiedzaliśmy późnoromańską Katedrę św. Marcina - jeden z najcenniejszych i najstarszych obiektów kościelnych na Słowacji, położony w dawnym miasteczku kościelnym w regionie Spisz. Powstał w miejscu starszego kościoła z XI wieku (zachowały się fragmenty romańskiej rotundy). W 1776 podniesiona do godności katedry. Wraz z otoczeniem została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Romański kształt zachowała fasada zachodnia, z dwiema wieżami górującymi nad okolicą, romańskim chórem i kruchtą. W lewej wieży znajdują się dwa poziomy biforiów, dwudzielnych okien romańskich z kolumienką pośrodku. Nad wejściem znajduje się romański półokrągły portal. Również drugi portal, północny, ukryty obecnie w kruchcie, zachował cechy romańskie. W kruchcie przetrwały także masywne sklepienia krzyżowo-żebrowe i filary wiązkowe.
Katedra jest trójnawowa. Z 13 gotyckich ołtarzy zachował się główny św. Marcina (właściwie neogotycki z XIX wieku, z wkomponowanymi gotyckimi fragmentami z lat 1470-1478), położone w nawach bocznych ołtarze Trzech Króli, św. Michała Archanioła i Zaśnięcia Panny Marii, Koronowania Panny Marii w kaplicy Zapolyów oraz ołtarz Krzyża Świętego.
W dalszą drogę udaliśmy się do Lewoczy, miasteczka wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzaliśmy kościół pod wezwaniem św. Jakuba z XIV w., w którym znajduje się najwyższy ołtarz na świecie. Największy kościół gotycki na Spiszu, drugi - po koszyckiej katedrze św. Elżbiety - na Słowacji. Długość 49,5 m, szerokość 27,4 m, wysokość wieży 60,7 m. W 1965 został uznany za Narodowy Zabytek Kultury. Kościół św. Jakuba posiada trzy nawy. Na ścianach znajdują się trójdzielne gotyckie okna, wypełnione różnymi geometrycznymi maswerkami cztero- i trójlistnymi. Sklepienia są krzyżowo -żebrowe. Strop spoczywa na 12 filarach (podobnie jak Kościół na 12 apostołach). Pierwotnie wchodziło się do niego przez 5 portali – symbolu 5 ran Chrystusa. Nad portalem południowym znajduje się gotycka rozeta. Do kościoła przylegają 2 kruchty: południowa, ze sklepieniem gwiaździstym oraz północna, która po przebudowie otrzymała sklepienie żebrowe.
Z bryły kościoła wyróżnia się także gotycko-renesansowa kaplica św. Jerzego (niedostępna dla zwiedzających) oraz zakrystia ze sklepieniami krzyżowymi, tworząca samodzielną całość.
Najbardziej znanym elementem wnętrza kościoła jest Ołtarz główny św. Jakuba Apostoła to najwyższy gotycki ołtarz na świecie (18,62 metry – 60 lewockich stóp). Powstał w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy.
Następnie udaliśmy się na spacer po mieście: zobaczyliśmy Rynek zwany Placem Mistrza Pawła, Ratusz i „Klatkę Hańby” oraz urokliwe kamieniczki: Dom Okoliscaniego, renesansowy Dom Thurzy, Stary kościół minorytów z XIV wieku.
W dalszą drogę pojechaliśmy Mariańskiej Hory (Góra Mariańska) – jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji, które w 1995r. odwiedził Jan Paweł II. Tu uczestniczyliśmy we Mszy św., którą sprawowali nasi przewodnicy duchowi. Po niej uwieczniliśmy naszą pielgrzymkę wspólnym zdjęciem i ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Relacja - Agata Biela - bardzo dziękujemy!