• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Drodzy Parafianie

Drodzy Parafianie.
Chciałbym bardzo gorąco podziękować  Wam wszystkim za naprawdę dużą odpowiedzialność. Cała parafia dostosowała się do prośby i rozporządzenia Ks. Biskupa Ordynariusza Romana Pindla o pozostaniu w domach i przeżywaniu Mszy św. poprzez media.
Nasza diecezja terytorialnie nie jest duża, ma jednak dużą gęstość zaludnienia, sąsiadujemy też z dużymi miastami woj. śląskiego, w Cieszynie znajduje się przejście graniczne, przez które przyjeżdżają osoby z Włoch i innych krajów Europy. Decyzja Ks. Biskupa była więc adekwatna do zaistniałej sytuacji, przemyślana, przemodlona i podyktowana troską o życie i zdrowie wszystkich diecezjan.

Nasza parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach posiada duży cmentarz. Jest wiele pogrzebów, na które przyjeżdżają ludzie z różnych rejonów Polski. Wystarczy, że tylko jedna osoba na pogrzebie okaże się nosicielem koronawirusa a wszyscy uczestnicy pogrzebu, kapłani a także osoby, które miały z nimi kontakt, chociażby poprzez udział w niedzielnej Mszy św. zostaną objęte kwarantanną. Wyobraźmy sobie liczbę takich rodzin.
Nie traktujcie nas jako tych „złych kapłanów”, którzy zamknęli kościół. Zrobiliśmy to w duchu odpowiedzialności, zgodnie z rozporządzeniem Ks. Biskupa i w trosce o Was i Wasze rodziny. Największym bólem było dla nas kapłanów zawieszenie informacji na drzwiach kościoła o tym, że na Mszy św. mogą uczestniczyć tylko te osoby i rodziny, które zamówiły intencję.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, że dostosowaliście się do tej decyzji. To świadczy o tym, że wasza wiara jest głęboka, szczera i prawdziwa.
Pan Jezus był posłuszny Swojemu Ojcu aż do śmierci: „nie Moja lecz Twoja wola niech się stanie”. Autentyczna wiara zawiera się właśnie w tych słowach.
Głos Kościoła, a więc Biskupa następcy apostołów, jest dla nas głosem samego Chrystusa.
Świątynia  zamknięta. Ale tylko na czas Eucharystii, aby nie gromadziła się duża grupa wiernych, którzy wzajemnie mogą się zarażać. Poza tym czasem kościół jest otwarty przez cały dzień i można wejść na osobistą modlitwę.
W Wielki Czwartek  w Jerozolimie  Świątynia wieczorem też była zamknięta.
Jezus udał się więc do Ogrodu Oliwnego, aby tam w odosobnieniu modlić się do Swojego Ojca w najtrudniejszym momencie Swojego życia. Towarzyszyło Mu tylko trzech uczniów.
Zachęcam i proszę, aby teraz Wasze domy i mieszkania stały się takimi Getsemani, gdzie nie w świątyni, ale w Getsemani Waszych domów i mieszkań  zanosić modlitwy w intencji zmarłych, zarażonych i objętych kwarantanną ludzi.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim parafianom, i do zobaczenia w naszej przepięknej świątyni, kiedy to wszyscy razem spotkamy się wspólnie przy ołtarzu.

Niech Bóg Wam błogosławi, a nasza Matka Wspomożycielka Wiernych ma Was w Swojej opiece.