• Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • Czechowice-Dziedzice

  Czechowice-Dziedzice

  Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Więcej
 • 1
 • 2

Pani Ewa na Beskidzkiej Drodze św. Jakuba...

Beskidzka Droga św. Jakuba, liczy 525 km i łączy lokalne szlaki patnicze.
Odcinek III Drogi prowadzi z Wadowic do Szczyrku a pielgrzymom w szczególny sposób towarzyszy św. Jakub oraz św. Jan Paweł II.

Szlak prowadzi z Litmanowej na Słowacji, przez Piwniczną, Stary Sącz, Limanową, Myślenice, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Szczyrk, Simoradz, Cieszyn, Frydek Mistek, Ołomuniec w Czechach i dalej na zachód, w kierunku Santiago de Compostela.

Camino Beskidzkie jest dobrze oznakowane, białą muszlą z czerwonym mieczo-krzyżem na niebieskim tle.
Nasze 3-dniowe pielgrzymowanie wraz z Elą i Jolą z Warszawy zaplanowałyśmy III odcinkiem Beskidzkiej Drogi św. Jakuba z Wadowic do Szczyrku. Dystans 74 km pokonałyśmy w dniach 11-13 czerwca b.r. – mówi Ewa Kmiecik-Wronowicz. Z Elą poznałyśmy się 8 lat temu, na ostatnim 100-kilometrowym odcinku do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Połączyła nas serdeczna przyjaźń – dodaje.

Droga ta jest dla każdego, ale każdy przeżywa ją inaczej. Warto ją przejść, żeby zrozumieć i znaleźć radość w najprostszych czynnościach, zachwycić się przyrodą, pięknymi krajobrazami. Można iść turystycznie lub pobyć z Bogiem, z sobą, w ciszy. Droga wymaga sił, jest po ludzku męcząca, ale pozwala nabrać dystansu do codzienności, popatrzeć na życie z innej perspektywy, zahartować się.

My szłyśmy w deszczu, który kojarzy się z hiszpańską Galicją, gdzie przez większość roku pada deszcz, albo jest mglisto. Dwa następne dni były upalne, co kojarzy mi się z gorącą Mesetą, płaskowyżem w centralnej Hiszpanii, prowincji Kastylja i Leon, gdzie ogromne przestrzenie pozbawione są cienia i trzeba zmagać się z wysoką temperaturą.

Niosłam ciężki plecak. Ja, która przeszła trzykrotnie Camino, pokonując ponad 2 tys. kilometrów, znów zabrałam zbyt dużo rzeczy, zupełnie zbędnych na szlaku. Ale niosłam też plecak pełen intencji. W ostatnim czasie nagromadziło się wiele problemów, trudnych spraw. Poszłam „wydeptać problemy” - mówi Ewa Kmiecik-Wronowicz, która zachęca do przejścia Drogą św. Jakuba.

III odcinek Beskidzkiej Drogi św. Jakuba wiódł z Wadowic, przez Rzyki, Leskowiec, Ślemień – Jasną Górkę, Rychwałd, Żywiec, Kalną do Szczyrkowskiego Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego.

Szczegóły na temat Beskidzkiej Drogi św. Jakuba można przeczytać na stronie internetowej: http://bractwojakuboweszczyrk.pl/szlak-sw-jakuba/beskidzka-droga-sw-jakuba

Zdjęcia - archiwum Pani Ewy...